Stavba portfolia

Svět se mění desetkrát rychleji a s třistakrát větší razancí, než během průmyslové revoluce, kvantifikuje dnešní chaos McKinsey Global Institute. Přesto některé investiční principy nadále platí. Jiné je například v důsledku geopolitiky třeba modifikovat a další - mimo jiné kvůli technologické revoluci - úplně nahradit. Podrobný návod, jak v takové době stavět a spravovat #ViteznePortfolio, nabízí výběr z našich diskuzí.           

Stavíme #ViteznePortfolio: Principy, které (ne)stárnou

Trhy zažívají divoké výprodeje, uchráněny nejsou ani bezpečné přístavy. Část investorů proto zpochybňuje osvědčené postupy. Některé nadále platí, jiné je skutečně třeba aktualizovat či nahradit, popisuje partner Bank Gutmann Jan Prachař.

Trhy hledají dno. To, jako vždy, znamená řadu investičních hrozeb i příležitostí. Nad tím, jak se vypořádat s prvním a nakročit vstříc druhému, se zamýšlejí Lukáš Vácha z Conseq IM, Miroslav Plojhar z České spořitelny a Kateřina Zychová z Verdi Capital.   

Mezi vítěze zítřka se zařadí technologie, ochrana zdraví a životního prostředí. Vsadit si na ně je vzhledem k velké míře nejistoty lepší prostřednictvím ETF, stock picking je nadstavbou. Podrobnosti dodává ředitel eFrank.cz Aleš Prandstetter.

Jak to dělá profík: Tipy a triky od předních tržních hráčů   

Amazon, Google a spol. budou i napříště nabízet slušné zisky; tržní výplach navíc ustojí lépe než mnozí vítězové zítřka. Podobně zajímavé tituly lze najít i v Praze, popisuje svoji strategii jeden z nejznámějších drobných investorů Jaroslav Šura.

Levná likvidita pohánějící bezprecedentní růst akcií je jednoho dne pohřbí. Roztáčející se inflační spirála napovídá, že se bod zlomu blíží. Také proto dnes nakupuji tituly z reálné ekonomiky, říká manažer Stock Small Caps fondu Mikuláš Splítek.

Trhy čeká korekce, kterou by už brzy mohlo odstartovat inflací vynucené utažení měnové politiky. Připravit se je možné třeba s pomocí sázek na nordické dluhopisy nebo akcie z našeho regionu, myslí si člen představenstva Conseq IM Richard Siuda.

Budoucnost investování je zde: Na co se také připravit

Nastartovaná demokratizace kapitálových trhů má světlé i stinné stránky. Technologie otevírají (nejen) retailu nové možnosti, zároveň dochází například ke zneužívání osobních dat. Detaily diskutujeme s hlavním ekonomem Creditas Dominikem Stroukalem.

Diverzifikace je stále zlatým pravidlem investování, její definice se ale (z)mění. V důsledku probíhajícího historického zlomu totiž mohou mít napříště vůdčí sektory a mocnosti odlišnou podobu i lokaci, upozorňuje zakladatel 6D Pavel Kysilka.

Relevantní data ještě nemáme, poučku z historie také ne. Modelovat dopady pandemie covidu-19 na ekonomiku a trhy je tak složité. Nejen proto je třeba brát všechny hospodářské predikce s rezervou, varuje ekonom Komerční banky Michal Brožka.