ARCHIV DEBAT

The best of 2H 2019

Krizi nečekají, korekci způsobenou zpomalením hospodářského růstu ale nevylučují. I proto dnes šéf pražské burzy Petr Koblic a člen představenstva Conseq IM Lukáš Vácha mají po ruce více hotovosti, než obvykle, a oportunisticky vyčkávají. Nákupní příležitosti přitom tuší v oblasti nemovitostí, ale jako tradičně i na akciovém trhu. (Omlouváme se za nekvalitní zvuk na samém začátku rozhovoru.)

Stupňující se napětí mezi Spojenými státy, Čínou a Evropou nutí mnohé firmy překreslit své dodavatelské řetězce. Pro vyznavače stock pickingu je to výzva i příležitost, pro všechny investory bez výjímky pak další neznámá, která může urychlit konec stávajícího hospodářského supercyklu. Podrobnosti jsem diskutoval s portfoliomanažerem fondu Top Stocks Jánem Hájkem a zakladatelem Algorithmic Investment Management Pavlem Kohoutem. 

Extrauvolněná měnová politika, která v Evropě může zmutovat v “nekonečné” kvantitativní uvolňování, je cestou do pekel. Vede totiž k pokřivení cen aktiv, podceňování rizika a s tím souvisejícímu růstu poptávky po pochybných investicích. Podrobnosti jsme diskutovali s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou a obchodním ředitelem Wood & Company Petrem Benešem.

The best of 1H 2020

Diverzifikace je stále zlatým pravidlem investování, její definice se ale (z)mění. V důsledku probíhajícího historického zlomu poháněného technologiemi, demografií a rozvíjejícími se zeměmi totiž mohou mít napříště vůdčí sektory i mocnosti odlišnou podobu i lokaci. Výzvy a příležitosti s tím spojené je třeba reflektovat už dnes. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

 

 

 

 

 

Dow Jones má za sebou nejhorší čtvrtletí v historii, další indexy také krvácely. I proto, že COVID-19 připoměl zranitelnost globalizované ekonomiky s těžištěm produkce v Číně. Stávající pandemie tak nejspíš jen urychlí trend zkracování výrobních řetězců. Důsledky pro investory a český kontext diskutujeme v dnešním díle ABCD.

Část trhu sází na oživení ve tvaru “V”, část varuje před dalšími propady až o 30 procent. Oba tábory se přitom shodují na tom, že už se vyplatí nakupovat. Zajímavé jsou určitě technologie, kde by mohla potěšit i plošná sázka prostřednictvím indexů jako Nasdaq. Potvrzuje to ostatně zkušenost s poslední krizí, jak připoměla první dubnová ABCD.

Relevantní data ještě nemáme, poučku z historie také ne. I proto je složité předpovídat, respektive modelovat, dopady pandemie COVID-19 na ekonomiku a trhy. Všechny dostupné predikce je tak třeba brát (zejména) dnes s rezervou. Stále platí, že můžeme překonat i ty nejčernější scénáře a zároveň, že může přijít příjemné překvapení.

Stávající pandemie funguje jako urychlovač, v jehož důsledku nové technologie, firmy a v některých případech pořádky dorazí o několik let dřív. I proto, že současné dění v plné nahotě ukázalo nedostatky systému. Na druhou stranu by bylo chybou dopady covid-19 přeceňovat. Vzorce lidského chování totiž jen máloco výrazně změní.   

Americké akcie útočí na rekordy a část trhu stále hlasitěji útočí na racio jejich růstu. V důsledku nejistoty způsobené covid-19 a vším, co s pandemií souvisí, se totiž ocenění mnohých firem může zdát postavené na vodě. To (ne)potvrdí podzimní druhá vlna, a nebo o něco později probíhající struturální změny, které koronavirus urychlí. 

Trhy mají za sebou divoké pololetí. Riziková aktiva v prvním čtvrtletí kolabovala a defenziva zářila, ve druhém se pak (nejen) americké akcie vyšvihly na nové rekordy; zlato & spol se přitom dále drželo. Výhled na zbytek roku je i proto v mlze. Před letní pauzou tak nabízíme modelové portfolio, které by mělo potěšit. 

The best of 2H 2020

Růst nad valuace (z čehož má profitovat globální IT sektor), USA nad Evropu. Tak čte aktuální situaci Citibank, podle které bude i konec roku zejména o covid-19. Největší hrozbu tato nemoc představuje pro rozvíjející se trhy, což ovšem neplatí o všech: Čína se nejspíš zařadí na špici globálního peletonu, Indie na chvost.    

Stávající pandemie je jakési demo toho, co přijde. Nejde o strašení, ale o výzvu se připravit. To nutně nemusí zahrnovat vakcínu na covid-19, ale spíše širokospektrální lék, který “omlazuje” imunitní systém. Tak je možné prodloužit produktivní část života, což je oblast, o kterou se i kvůli korona-krizi zajímá čím dál tím více investorů.

Valuace Tesly mi přijde na hlavu, Muskovi ale fandím, říká CEO společnosti eMan Jiří Horyna. I některé další technologické tituly jsou nadhodnocené, sektor a většina jeho nejznámějších pilířů má nicméně šanci růst dál, dodává. Dále jsme mluvili mimo jiné o tom, co napříště čeká eMana nebo o (post)covidové realitě.

Mezi vítěze zítřka se zařadí technologie, ochrana zdraví a životního prostředí. Banky budou naopak nadále pod tlakem. Vsadit si na vítěze je přitom vzhledem k velké nejistotě lepší prostřednictvím nízkonákladových fondů, nákup jednotlivých titulů jako Coca-Cola je investiční nadstavbou, říká ředitel eFrank.cz Aleš Prandstetter. 

PARTNEŘI

Autorský tým ABCD kolem sebe dlouhodobě buduje síť prověřených investičních odborníků, kteří nás podporují finančně nebo svým unikátním know-how. Stejně tak spolupracujeme s prověřenými médii, kterým poskytujeme vytvářený obsah – audio či video – výměnou za prostor. V případě zájmu o strukturované zapojení do projektu ABCD investora pište na azinvestora@seznam.cz (do předmětu uveďte "partnerství").

1 Burza Praha.jpg
SAVECAPITAL.png
TrustWorthy.png
Logo IW černá copy.png
Fintag logo.jpg

Burza cenných papírů Praha je největším a nejstarším organizátorem trhu s cennými papíry v Česku. Společně s Wiener Börse patří do holdingu CEESEG, který se stal vstupní branou globálních hráčů na trhy střední a východní Evropy. Od roku 2018 pražská burza v rámci trhu START nabízí obchodování s akciemi malých a středních podniků.

Save & Capital se specializuje na investiční a byznys konzulting. Nabízí řešení na míru pro širokou škálu klientů čítající vrcholové sportovce, nadace nebo IT firmy patřící ke světové špičce. Disponuje unikátní sítí spolupracovníků působících v globálních centrech obchodu a financí i nervových uzlech progresivních regionů.

TrustWorthy Investment je součástí mezinárodní sítě společností s orientací na globální trh. Specializuje se na drahé kovy, numismatiku a diamanty. Svým klientům a obecněji zájemcům z řad začínajících i pokročilých investorů nabízí komplexní služby čítající poradenství a pomoc s nalezením a nákupem nejefektivnějších produktů.

Investiční web je zpravodajský portál pro začínající i profesionální investory. Nabízí zpravodajství a analýzy zaměřené na akcie, fondy, komodity, FX, ale také na makro a úspěšné podnikání dnes a zítra. Jako mediální partner se účastní předních domácích eventů včetně Investičního fóra, největší a nejstarší akce svého druhu v Česku.

Fintag.cz přináší aktuální a relevantní zprávy z ekonomiky, byznysu a financí. Čtenáři magazínu Fintag.cz jsou běžní spotřebitelé finančních a investičních nástrojů i produktů se zájmem o ekonomiku a hospodářství. Fintag.cz nabízí praktické informace, ne odborné poradenství.

Rádio ZET je stanice akcentující mluvené slovo, kombinující zpravodajství a publicistiku zejména z byznysu a politiky s hudbou. ZET nabízí originální český obsah a mezinárodní vysílání BBC World Service. Stanice je plně vlastněna společností Active Radio ze skupiny Czech Media Invest v čele s investorem Danielem Křetínským.