KONTAKT

EMAIL:  azinvestora@seznam.cz

TWITTER:  @romanchlupaty

  #azinvestora 

 
ARCHIV DEBAT

Záznam první debaty:

 

Nízké – a v některých případech i negativní – výnosy jsou realitou, s níž budou muset investoři žít. I kvůli centrálním bankám, které trochu nepochopitelně bijí na poplach už ve chvíli, kdy se hospodářský cyklus překlopil do fáze zpomalení. Podrobnosti diskutovali šéf pražské burzy Petr Koblic a člen představenstva Conseq IM Lukáš Vácha. (Omlouváme se za nekvalitní zvuk, zlepšení přijde v 3.45 minuty.)    

 

Krizi nečekají, korekci způsobenou zpomalením hospodářského růstu ale nevylučují. I proto dnes šéf pražské burzy Petr Koblic a člen představenstva Conseq IM Lukáš Vácha mají po ruce více hotovosti, než obvykle, a oportunisticky vyčkávají. Nákupní příležitosti přitom tuší v oblasti nemovitostí, ale jako tradičně i na akciovém trhu. (Omlouváme se za nekvalitní zvuk na samém začátku rozhovoru.)

Záznam druhé debaty:

Stupňující se napětí mezi Spojenými státy, Čínou a Evropou nutí mnohé firmy překreslit své dodavatelské řetězce. Pro vyznavače stock pickingu je to výzva i příležitost, pro všechny investory bez výjímky pak další neznámá, která může urychlit konec stávajícího hospodářského supercyklu. Podrobnosti jsem diskutoval s portfoliomanažerem fondu Top Stocks Jánem Hájkem a zakladatelem Algorithmic Investment Management Pavlem Kohoutem. 

Záznam třetí debaty:

 

Extrauvolněná měnová politika, která v Evropě může zmutovat v “nekonečné” kvantitativní uvolňování, je cestou do pekel. Vede totiž k pokřivení cen aktiv, podceňování rizika a s tím souvisejícímu růstu poptávky po pochybných investicích. Podrobnosti jsme diskutovali s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou a obchodním ředitelem Wood & Company Petrem Benešem.

Záznam čtvrté debaty:

 

Vrchol hospodářského cyklu je za námi, následovat bude stagnace. Vidle do tohoto výhledu by mohla hodit jen neschopnost USA a Číny domluvit nová pravidla globální hry. Něco podobného by totiž poznamenalo v podstatě celý svět, který navzdory krizové rétorice posledních měsíců stále vysílá vesměs pozitivní signály. Podrobnosti jsme diskutovali s hlavním ekonomem Generali CEE Holding Miroslavem Singerem.

Záznam páté debaty:

Diverzifikace je stále zlatým pravidlem investování, její definice se ale (z)mění. V důsledku probíhajícího historického zlomu poháněného technologiemi, demografií a rozvíjejícími se zeměmi totiž mohou mít napříště vůdčí sektory i mocnosti odlišnou podobu i lokaci. Výzvy a příležitosti s tím spojené je třeba reflektovat už dnes. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

Sázka na osvědčená odvětví a modely se napříště nemusí vyplatit. Svět totiž prochází zásadním historickým přerodem, v jehož důsledku se mění zažité výrobní a spotřební pořádky, což změní uspořádání v jednotlivých sektorech i sektory jako takové. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

Investoři by měli spoléhat na sílu příběhu, ne (jen) na osvědčené strategie a postupy. Svět se totiž v důsledku nastartovaných megatrendů mění a společně s tím se mění i trh a některé zákonitosti pro stavbu #ViteznePortfolio. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

Brexitová telenovela pokračuje, britská aktiva proto zůstávají pod tlakem. Librou i akciemi navíc budou opakovaně hýbat i silácká gesta, což z pohledu investorů skýtá zajímavé příležitosti. Jaké, o tom jsme diskutovali se zakladatelkou Verdi Capital Kateřinou Zychovou a stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem.

EU i Británie na brexitu (ne)vydělají. Evropa by se teoreticky mohla po více než deseti letech ekonomických a politických turbulencí konečně nadechnout, všech svých kostlivců se ale s brexitem nezbaví. Británii se pak otevírá širší manévrovací prostor, společně s tím ale přicházejí i obrovské výzvy. Pro investory to bude zajímavé.  

Hlavní akciové indexy mají za sebou nejhorší výprodeje od krizového roku 2008; a další výprodeje nelze vyloučit. Vedle koronaviru totiž globální ekonomiku táhnou ke dnu (geo)politická rizika, dluh a další faktory. Jejich podrobný výčet jsme připravili ještě před aktuální korekcí. To ale na jejich významu nc nemění – právě naopak!  

Hlavní akciové indexy zažívají divokou jízdu, i díky nečekané podpoře Fedu ale trh zatím neovládl medvěd. Přechod od aktuální korekce k propadu o dvacet a více procent ovšem kvůli koronaviru a dalším strašákům nelze zcela vyloučit. I proto, že levná likvidita, podobně jako droga u dlouhodobě závislého, přestává fungovat.


 

Trhy nadále hledají dno, index reflektující obavy investorů dosáhl historického maxima. To, jako vždy, znamená řadu hrozeb i příležitostí. Jak se v rámci portfolia vypořádat s prvním a nakročit vstříc druhému diskutujeme v dalším díle ABCD. O své chyby a ponaučení, které si z nich vzali, se podělili tři domácí eperti na investice.

PARTNEŘI

Autorský tým ABCD kolem sebe dlouhodobě buduje síť prověřených investičních odborníků, kteří nás podporují finančně nebo svým unikátním know-how. Stejně tak spolupracujeme s prověřenými médii, kterým poskytujeme vytvářený obsah – audio či video – výměnou za prostor. V případě zájmu o strukturované zapojení do projektu ABCD investora pište na azinvestora@seznam.cz (do předmětu uveďte "partnerství").

1 Burza Praha.jpg
SAVECAPITAL.png
TrustWorthy.png
Conseq.jpg
Logo IW černá copy.png
Fintag logo.jpg

Burza cenných papírů Praha je největším a nejstarším organizátorem trhu s cennými papíry v Česku. Společně s Wiener Börse patří do holdingu CEESEG, který se stal vstupní branou globálních hráčů na trhy střední a východní Evropy. Od roku 2018 pražská burza v rámci trhu START nabízí obchodování s akciemi malých a středních podniků.

Save & Capital se specializuje na investiční a byznys konzulting. Nabízí řešení na míru pro širokou škálu klientů čítající vrcholové sportovce, nadace nebo IT firmy patřící ke světové špičce. Disponuje unikátní sítí spolupracovníků působících v globálních centrech obchodu a financí i nervových uzlech progresivních regionů.

TrustWorthy Investment je součástí mezinárodní sítě společností s orientací na globální trh. Specializuje se na drahé kovy, numismatiku a diamanty. Svým klientům a obecněji zájemcům z řad začínajících i pokročilých investorů nabízí komplexní služby čítající poradenství a pomoc s nalezením a nákupem nejefektivnějších produktů.

Conseq Investment management je ryze český správce majetku působící na trhu od roku 1995. I proto dnes disponuje jedním z nejzkušenějších investičních týmů specializujících se na nové členské země EU. V nabídce má přitom přes 900 fondů pokrývajících prostřednictvím předních mezinárodních investičních manažerů i zbytek světa.

Investiční web je zpravodajský portál pro začínající i profesionální investory. Nabízí zpravodajství a analýzy zaměřené na akcie, fondy, komodity, FX, ale také na makro a úspěšné podnikání dnes a zítra. Jako mediální partner se účastní předních domácích eventů včetně Investičního fóra, největší a nejstarší akce svého druhu v Česku.

Fintag.cz přináší aktuální a relevantní zprávy z ekonomiky, byznysu a financí. Čtenáři magazínu Fintag.cz jsou běžní spotřebitelé finančních a investičních nástrojů i produktů se zájmem o ekonomiku a hospodářství. Fintag.cz nabízí praktické informace, ne odborné poradenství.

Rádio ZET je stanice akcentující mluvené slovo, kombinující zpravodajství a publicistiku zejména z byznysu a politiky s hudbou. ZET nabízí originální český obsah a mezinárodní vysílání BBC World Service. Stanice je plně vlastněna společností Active Radio ze skupiny Czech Media Invest v čele s investorem Danielem Křetínským.