ARCHIV DEBAT

The best of 2H 2019

Krizi nečekají, korekci způsobenou zpomalením hospodářského růstu ale nevylučují. I proto dnes šéf pražské burzy Petr Koblic a člen představenstva Conseq IM Lukáš Vácha mají po ruce více hotovosti, než obvykle, a oportunisticky vyčkávají. Nákupní příležitosti přitom tuší v oblasti nemovitostí, ale jako tradičně i na akciovém trhu. (Omlouváme se za nekvalitní zvuk na samém začátku rozhovoru.)

Stupňující se napětí mezi Spojenými státy, Čínou a Evropou nutí mnohé firmy překreslit své dodavatelské řetězce. Pro vyznavače stock pickingu je to výzva i příležitost, pro všechny investory bez výjímky pak další neznámá, která může urychlit konec stávajícího hospodářského supercyklu. Podrobnosti jsem diskutoval s portfoliomanažerem fondu Top Stocks Jánem Hájkem a zakladatelem Algorithmic Investment Management Pavlem Kohoutem. 

Extrauvolněná měnová politika, která v Evropě může zmutovat v “nekonečné” kvantitativní uvolňování, je cestou do pekel. Vede totiž k pokřivení cen aktiv, podceňování rizika a s tím souvisejícímu růstu poptávky po pochybných investicích. Podrobnosti jsme diskutovali s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou a obchodním ředitelem Wood & Company Petrem Benešem.

The best of 1H 2020

Diverzifikace je stále zlatým pravidlem investování, její definice se ale (z)mění. V důsledku probíhajícího historického zlomu poháněného technologiemi, demografií a rozvíjejícími se zeměmi totiž mohou mít napříště vůdčí sektory i mocnosti odlišnou podobu i lokaci. Výzvy a příležitosti s tím spojené je třeba reflektovat už dnes. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

 

 

 

 

 

Dow Jones má za sebou nejhorší čtvrtletí v historii, další indexy také krvácely. I proto, že COVID-19 připoměl zranitelnost globalizované ekonomiky s těžištěm produkce v Číně. Stávající pandemie tak nejspíš jen urychlí trend zkracování výrobních řetězců. Důsledky pro investory a český kontext diskutujeme v dnešním díle ABCD.

Část trhu sází na oživení ve tvaru “V”, část varuje před dalšími propady až o 30 procent. Oba tábory se přitom shodují na tom, že už se vyplatí nakupovat. Zajímavé jsou určitě technologie, kde by mohla potěšit i plošná sázka prostřednictvím indexů jako Nasdaq. Potvrzuje to ostatně zkušenost s poslední krizí, jak připoměla první dubnová ABCD.

The best of 2H 2020

Stávající pandemie je jakési demo toho, co přijde. Nejde o strašení, ale o výzvu se připravit. To nutně nemusí zahrnovat vakcínu na covid-19, ale spíše širokospektrální lék, který “omlazuje” imunitní systém. Tak je možné prodloužit produktivní část života, což je oblast, o kterou se i kvůli korona-krizi zajímá čím dál tím více investorů.

Valuace Tesly mi přijde na hlavu, Muskovi ale fandím, říká CEO společnosti eMan Jiří Horyna. I některé další technologické tituly jsou nadhodnocené, sektor a většina jeho nejznámějších pilířů má nicméně šanci růst dál, dodává. Dále jsme mluvili mimo jiné o tom, co napříště čeká eMana nebo o (post)covidové realitě.

Mezi vítěze zítřka se zařadí technologie, ochrana zdraví a životního prostředí. Banky budou naopak nadále pod tlakem. Vsadit si na vítěze je přitom vzhledem k velké nejistotě lepší prostřednictvím nízkonákladových fondů, nákup jednotlivých titulů jako Coca-Cola je investiční nadstavbou, říká ředitel eFrank.cz Aleš Prandstetter. 

Prezidentské volby ve Spojených státech představují v mnoha ohledech křižovatku, na pozici firem se solidními fundamenty ale nic nezmění. Určitě je nicméně třeba je sledovat, stejně jako covid-19, který bude i v roce 2021 hýbat ekonomikou a trhy, řekl mi portfoliomanažer BNP Paribas US Growth Christian Fay.
[Rozhovor nabízíme v anglickém originále.]

Tiskárny peněz jedou naplno, stávající rekordní hodnoty aktiv je tak možné považovat za cenový normál a nikoli bublinu. Součástí nové reality pak může být i to, že se dluhy států nebudou splácet a v případě silných ekonomik se dostanou až na 300% HDP. I proto je třeba diverzifikovat, radí šéf Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

 

 

 

Praha a Brno jsou stále na realitní mapě Česka to nejzajímavější, i když je například hlavní město podle ČNB o 25 procent nadhodnocené. V důsledku covid-19 je navíc možné nakupovat i nejexkluzivnější místa se slevou a to až o desítky procent. Stejně tak je ale kvůli pandemii třeba být ve střehu, radí investor Pavel Rydzyk.

Mnohé firmy vedou lidé se zájmem o okamžitý zisk, nikoli kvalitní produkt a delší horizont. Proto při výběru tržních vítězů zkoumejte i management, radí legenda českého kapitálového trhu Tomas Michálek, jehož portfolio si letos připsalo přes 100%. Diskutujeme s ním také, proč nemá v portfoliu dluhopisy ani letecké dopravce.

PARTNEŘI

Autorský tým ABCD kolem sebe dlouhodobě buduje síť prověřených investičních odborníků, kteří nás podporují finančně nebo svým unikátním know-how. Stejně tak spolupracujeme s prověřenými médii, kterým poskytujeme vytvářený obsah – audio či video – výměnou za prostor. V případě zájmu o strukturované zapojení do projektu ABCD investora pište na azinvestora@seznam.cz (do předmětu uveďte "partnerství").

1 Burza Praha.jpg
SAVECAPITAL.png
Logo IW černá copy.png
Fintag logo.jpg

Burza cenných papírů Praha je největším a nejstarším organizátorem trhu s cennými papíry v Česku. Společně s Wiener Börse patří do holdingu CEESEG, který se stal vstupní branou globálních hráčů na trhy střední a východní Evropy. Od roku 2018 pražská burza v rámci trhu START nabízí obchodování s akciemi malých a středních podniků.

Save & Capital se specializuje na investiční a byznys konzulting. Nabízí řešení na míru pro širokou škálu klientů čítající vrcholové sportovce, nadace nebo IT firmy patřící ke světové špičce. Disponuje unikátní sítí spolupracovníků působících v globálních centrech obchodu a financí i nervových uzlech progresivních regionů.

Conseq Investment Management jako ryze česká firma zná dokonale potřeby českých investorů. Těm nabízí služby profesionálů patřících k nejzkušenějším týmům specializujícím se na investice na finančních trzích nových členských zemí ve středoevropském regionu. Conseq při tom těží mimo jiné z tradice, která sahá až do roku 1994.

Czech Investment Services je licencovaný investiční zprostředkovatel, specialista na podílové fondy. Za společností obsluhující tisícovky klientů stojí lidé se zkušenostmi z Londýna, Curychu, Toronta a dalších finančních center. CIS nabízí špičkovou kvalitu za férovou cenu, což reflektuje i motto “investice bez zbytečných nákladů.”

Investiční web je zpravodajský portál pro začínající i profesionální investory. Nabízí zpravodajství a analýzy zaměřené na akcie, fondy, komodity, FX, ale také na makro a úspěšné podnikání dnes a zítra. Jako mediální partner se účastní předních domácích eventů včetně Investičního fóra, největší a nejstarší akce svého druhu v Česku.

Fintag.cz přináší aktuální a relevantní zprávy z ekonomiky, byznysu a financí. Čtenáři magazínu Fintag.cz jsou běžní spotřebitelé finančních a investičních nástrojů i produktů se zájmem o ekonomiku a hospodářství. Fintag.cz nabízí praktické informace, ne odborné poradenství.