ARCHIV DEBAT

Záznam první debaty:

 

Nízké – a v některých případech i negativní – výnosy jsou realitou, s níž budou muset investoři žít. I kvůli centrálním bankám, které trochu nepochopitelně bijí na poplach už ve chvíli, kdy se hospodářský cyklus překlopil do fáze zpomalení. Podrobnosti diskutovali šéf pražské burzy Petr Koblic a člen představenstva Conseq IM Lukáš Vácha. (Omlouváme se za nekvalitní zvuk, zlepšení přijde v 3.45 minuty.)    

 

Krizi nečekají, korekci způsobenou zpomalením hospodářského růstu ale nevylučují. I proto dnes šéf pražské burzy Petr Koblic a člen představenstva Conseq IM Lukáš Vácha mají po ruce více hotovosti, než obvykle, a oportunisticky vyčkávají. Nákupní příležitosti přitom tuší v oblasti nemovitostí, ale jako tradičně i na akciovém trhu. (Omlouváme se za nekvalitní zvuk na samém začátku rozhovoru.)

Záznam druhé debaty:

Stupňující se napětí mezi Spojenými státy, Čínou a Evropou nutí mnohé firmy překreslit své dodavatelské řetězce. Pro vyznavače stock pickingu je to výzva i příležitost, pro všechny investory bez výjímky pak další neznámá, která může urychlit konec stávajícího hospodářského supercyklu. Podrobnosti jsem diskutoval s portfoliomanažerem fondu Top Stocks Jánem Hájkem a zakladatelem Algorithmic Investment Management Pavlem Kohoutem. 

Záznam třetí debaty:

 

Extrauvolněná měnová politika, která v Evropě může zmutovat v “nekonečné” kvantitativní uvolňování, je cestou do pekel. Vede totiž k pokřivení cen aktiv, podceňování rizika a s tím souvisejícímu růstu poptávky po pochybných investicích. Podrobnosti jsme diskutovali s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou a obchodním ředitelem Wood & Company Petrem Benešem.

Záznam čtvrté debaty:

 

Vrchol hospodářského cyklu je za námi, následovat bude stagnace. Vidle do tohoto výhledu by mohla hodit jen neschopnost USA a Číny domluvit nová pravidla globální hry. Něco podobného by totiž poznamenalo v podstatě celý svět, který navzdory krizové rétorice posledních měsíců stále vysílá vesměs pozitivní signály. Podrobnosti jsme diskutovali s hlavním ekonomem Generali CEE Holding Miroslavem Singerem.

Záznam páté debaty:

Diverzifikace je stále zlatým pravidlem investování, její definice se ale (z)mění. V důsledku probíhajícího historického zlomu poháněného technologiemi, demografií a rozvíjejícími se zeměmi totiž mohou mít napříště vůdčí sektory i mocnosti odlišnou podobu i lokaci. Výzvy a příležitosti s tím spojené je třeba reflektovat už dnes. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

Sázka na osvědčená odvětví a modely se napříště nemusí vyplatit. Svět totiž prochází zásadním historickým přerodem, v jehož důsledku se mění zažité výrobní a spotřební pořádky, což změní uspořádání v jednotlivých sektorech i sektory jako takové. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

Investoři by měli spoléhat na sílu příběhu, ne (jen) na osvědčené strategie a postupy. Svět se totiž v důsledku nastartovaných megatrendů mění a společně s tím se mění i trh a některé zákonitosti pro stavbu #ViteznePortfolio. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

Brexitová telenovela pokračuje, britská aktiva proto zůstávají pod tlakem. Librou i akciemi navíc budou opakovaně hýbat i silácká gesta, což z pohledu investorů skýtá zajímavé příležitosti. Jaké, o tom jsme diskutovali se zakladatelkou Verdi Capital Kateřinou Zychovou a stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem.

EU i Británie na brexitu (ne)vydělají. Evropa by se teoreticky mohla po více než deseti letech ekonomických a politických turbulencí konečně nadechnout, všech svých kostlivců se ale s brexitem nezbaví. Británii se pak otevírá širší manévrovací prostor, společně s tím ale přicházejí i obrovské výzvy. Pro investory to bude zajímavé.  

Hlavní akciové indexy mají za sebou nejhorší výprodeje od krizového roku 2008; a další výprodeje nelze vyloučit. Vedle koronaviru totiž globální ekonomiku táhnou ke dnu (geo)politická rizika, dluh a další faktory. Jejich podrobný výčet jsme připravili ještě před aktuální korekcí. To ale na jejich významu nc nemění – právě naopak!  

Hlavní akciové indexy zažívají divokou jízdu, i díky nečekané podpoře Fedu ale trh zatím neovládl medvěd. Přechod od aktuální korekce k propadu o dvacet a více procent ovšem kvůli koronaviru a dalším strašákům nelze zcela vyloučit. I proto, že levná likvidita, podobně jako droga u dlouhodobě závislého, přestává fungovat.

 

Trhy nadále hledají dno, index reflektující obavy investorů dosáhl historického maxima. To, jako vždy, znamená řadu hrozeb i příležitostí. Jak se v rámci portfolia vypořádat s prvním a nakročit vstříc druhému diskutujeme v dalším díle ABCD. O své chyby a ponaučení, které si z nich vzali, se podělili tři domácí eperti na investice.

 

 

 

 

 

Dow Jones má za sebou nejhorší čtvrtletí v historii, další indexy také krvácely. I proto, že COVID-19 připoměl zranitelnost globalizované ekonomiky s těžištěm produkce v Číně. Stávající pandemie tak nejspíš jen urychlí trend zkracování výrobních řetězců. Důsledky pro investory a český kontext diskutujeme v dnešním díle ABCD.

Část trhu sází na oživení ve tvaru “V”, část varuje před dalšími propady až o 30 procent. Oba tábory se přitom shodují na tom, že už se vyplatí nakupovat. Zajímavé jsou určitě technologie, kde by mohla potěšit i plošná sázka prostřednictvím indexů jako Nasdaq. Potvrzuje to ostatně zkušenost s poslední krizí, jak připoměla první dubnová ABCD.

Část trhu propadla euforii, část předpovídá (až) 30% pád. Každopádně nás ještě čeká pěkná divočina, shodují se oba tábory s tím, že má smysl předjímat vyplývající výzvy a příležitosti. První lze pokrýt například zlatem, které nejspíš neřeklo poslední slovo; druhé pak třeba sázkou na technologie nebo osvědčené značky, jako je Warren Buffett.

Rozvíjející se trhy se kvůli COVID-19 dostanou pod větší tlak, než v důsledku obchodních válek a dalších strašáků z poslední doby, varují někteří experti. Odkazují se přitom na poblémy se zajištěním základních životních potřeb na straně jedné a dluh na té druhé. I přesto, nebo možná právě proto, by investoři tyto země měli sledovat.

Relevantní data ještě nemáme, poučku z historie také ne. I proto je složité předpovídat, respektive modelovat, dopady pandemie COVID-19 na ekonomiku a trhy. Všechny dostupné predikce je tak třeba brát (zejména) dnes s rezervou. Stále platí, že můžeme překonat i ty nejčernější scénáře a zároveň, že může přijít příjemné překvapení.

Stávající pandemie funguje jako urychlovač, v jehož důsledku nové technologie, firmy a v některých případech pořádky dorazí o několik let dřív. I proto, že současné dění v plné nahotě ukázalo nedostatky systému. Na druhou stranu by bylo chybou dopady covid-19 přeceňovat. Vzorce lidského chování totiž jen máloco výrazně změní.   

Americké akcie útočí na rekordy a část trhu stále hlasitěji útočí na racio jejich růstu. V důsledku nejistoty způsobené covid-19 a vším, co s pandemií souvisí, se totiž ocenění mnohých firem může zdát postavené na vodě. To (ne)potvrdí podzimní druhá vlna, a nebo o něco později probíhající struturální změny, které koronavirus urychlí. 

Trhy ve střední a východní Evropě v jarním stres-testu s kódovým označením covid-19 vesměs obstály. Potvrzuje to i pražská burza, kde má určitě smysl sledovat Avast a několik dalších titulů. (Nejen) v regionu CEE se pak mezi to nejzajímavější řadí ruské akcie, kupříkladu Gazprom; mezinárodním sankcím navzdory.

Vyznavačům stock pickingu by se mělo v turbulentních dobách dařit. Současná krize to ale zatím nepotvrzuje, 60% amerických fondů vyznávajících tuto strategii od ledna do konce dubna svými výkony zaostala za indexem S&P 500. Téma jsem probíral s jedním z nejúspěšnějších českých portfoliomanažerů Jánem Hájkem z fondu Top Stocks.

Domácí trh s bydlením byl podle ČNB na konci loňského roku nadhodnocený místy až o 25 procent. V důsledku pandemie covid-19 se v následujících měsících čeká korekce (i proto centrální banka uvolnila podmínky pro poskytování hypoték). V některých segmentech, jako jsou rekreační objekty, má ale smysl hledat příležitosti už dnes.

PARTNEŘI

Autorský tým ABCD kolem sebe dlouhodobě buduje síť prověřených investičních odborníků, kteří nás podporují finančně nebo svým unikátním know-how. Stejně tak spolupracujeme s prověřenými médii, kterým poskytujeme vytvářený obsah – audio či video – výměnou za prostor. V případě zájmu o strukturované zapojení do projektu ABCD investora pište na azinvestora@seznam.cz (do předmětu uveďte "partnerství").

1 Burza Praha.jpg
SAVECAPITAL.png
TrustWorthy.png
Conseq.jpg
Logo IW černá copy.png
Fintag logo.jpg

Burza cenných papírů Praha je největším a nejstarším organizátorem trhu s cennými papíry v Česku. Společně s Wiener Börse patří do holdingu CEESEG, který se stal vstupní branou globálních hráčů na trhy střední a východní Evropy. Od roku 2018 pražská burza v rámci trhu START nabízí obchodování s akciemi malých a středních podniků.

Save & Capital se specializuje na investiční a byznys konzulting. Nabízí řešení na míru pro širokou škálu klientů čítající vrcholové sportovce, nadace nebo IT firmy patřící ke světové špičce. Disponuje unikátní sítí spolupracovníků působících v globálních centrech obchodu a financí i nervových uzlech progresivních regionů.

TrustWorthy Investment je součástí mezinárodní sítě společností s orientací na globální trh. Specializuje se na drahé kovy, numismatiku a diamanty. Svým klientům a obecněji zájemcům z řad začínajících i pokročilých investorů nabízí komplexní služby čítající poradenství a pomoc s nalezením a nákupem nejefektivnějších produktů.

Conseq Investment management je ryze český správce majetku působící na trhu od roku 1995. I proto dnes disponuje jedním z nejzkušenějších investičních týmů specializujících se na nové členské země EU. V nabídce má přitom přes 900 fondů pokrývajících prostřednictvím předních mezinárodních investičních manažerů i zbytek světa.

Investiční web je zpravodajský portál pro začínající i profesionální investory. Nabízí zpravodajství a analýzy zaměřené na akcie, fondy, komodity, FX, ale také na makro a úspěšné podnikání dnes a zítra. Jako mediální partner se účastní předních domácích eventů včetně Investičního fóra, největší a nejstarší akce svého druhu v Česku.

Fintag.cz přináší aktuální a relevantní zprávy z ekonomiky, byznysu a financí. Čtenáři magazínu Fintag.cz jsou běžní spotřebitelé finančních a investičních nástrojů i produktů se zájmem o ekonomiku a hospodářství. Fintag.cz nabízí praktické informace, ne odborné poradenství.

Rádio ZET je stanice akcentující mluvené slovo, kombinující zpravodajství a publicistiku zejména z byznysu a politiky s hudbou. ZET nabízí originální český obsah a mezinárodní vysílání BBC World Service. Stanice je plně vlastněna společností Active Radio ze skupiny Czech Media Invest v čele s investorem Danielem Křetínským.

KONTAKT

EMAIL:  azinvestora@seznam.cz

TWITTER:  @romanchlupaty

  #azinvestora