ARCHIV DEBAT

The best of 2H 2019

Krizi nečekají, korekci způsobenou zpomalením hospodářského růstu ale nevylučují. I proto dnes šéf pražské burzy Petr Koblic a člen představenstva Conseq IM Lukáš Vácha mají po ruce více hotovosti, než obvykle, a oportunisticky vyčkávají. Nákupní příležitosti přitom tuší v oblasti nemovitostí, ale jako tradičně i na akciovém trhu. (Omlouváme se za nekvalitní zvuk na samém začátku rozhovoru.)

Stupňující se napětí mezi Spojenými státy, Čínou a Evropou nutí mnohé firmy překreslit své dodavatelské řetězce. Pro vyznavače stock pickingu je to výzva i příležitost, pro všechny investory bez výjímky pak další neznámá, která může urychlit konec stávajícího hospodářského supercyklu. Podrobnosti jsem diskutoval s portfoliomanažerem fondu Top Stocks Jánem Hájkem a zakladatelem Algorithmic Investment Management Pavlem Kohoutem. 

Extrauvolněná měnová politika, která v Evropě může zmutovat v “nekonečné” kvantitativní uvolňování, je cestou do pekel. Vede totiž k pokřivení cen aktiv, podceňování rizika a s tím souvisejícímu růstu poptávky po pochybných investicích. Podrobnosti jsme diskutovali s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou a obchodním ředitelem Wood & Company Petrem Benešem.

The best of 1H 2020

Diverzifikace je stále zlatým pravidlem investování, její definice se ale (z)mění. V důsledku probíhajícího historického zlomu poháněného technologiemi, demografií a rozvíjejícími se zeměmi totiž mohou mít napříště vůdčí sektory i mocnosti odlišnou podobu i lokaci. Výzvy a příležitosti s tím spojené je třeba reflektovat už dnes. Podrobnosti jsme diskutovali se zakladatelem poradenské společnosti 6D Pavlem Kysilkou.  

 

 

 

 

 

Dow Jones má za sebou nejhorší čtvrtletí v historii, další indexy také krvácely. I proto, že COVID-19 připoměl zranitelnost globalizované ekonomiky s těžištěm produkce v Číně. Stávající pandemie tak nejspíš jen urychlí trend zkracování výrobních řetězců. Důsledky pro investory a český kontext diskutujeme v dnešním díle ABCD.

Část trhu sází na oživení ve tvaru “V”, část varuje před dalšími propady až o 30 procent. Oba tábory se přitom shodují na tom, že už se vyplatí nakupovat. Zajímavé jsou určitě technologie, kde by mohla potěšit i plošná sázka prostřednictvím indexů jako Nasdaq. Potvrzuje to ostatně zkušenost s poslední krizí, jak připoměla první dubnová ABCD.

The best of 2H 2020

Mezi vítěze zítřka se zařadí technologie, ochrana zdraví a životního prostředí. Banky budou naopak nadále pod tlakem. Vsadit si na vítěze je přitom vzhledem k velké nejistotě lepší prostřednictvím nízkonákladových fondů, nákup jednotlivých titulů jako Coca-Cola je investiční nadstavbou, říká ředitel eFrank.cz Aleš Prandstetter. 

Mnohé firmy vedou lidé se zájmem o okamžitý zisk, nikoli kvalitní produkt a delší horizont. Proto při výběru tržních vítězů zkoumejte i management, radí legenda českého kapitálového trhu Tomas Michálek, jehož portfolio si letos připsalo přes 100%. Diskutujeme s ním také, proč nemá v portfoliu dluhopisy ani letecké dopravce.

Některé technologické tituly loňský robustní růst těžko zopakují, sektor jako takový je ale stále velmi zajímavý. To se týká zejména future connectivity, kam patří online zdravotnictví nebo 5G. Podrobnosti jsme probírali se stratégem londýnské Fidelity International Jamesem Hicklingem.

The best of 1H 2021

Korekce se blíží, spustí ji realita příštího roku. Ten bude ve znamení horší výkonnosti firem a to kvůli cenovému (ab)normálu a s tím souvisejícímu přiškrcení měnové politiky. Přesto má smysl na amerických, ale i čínských akciových trzích nadále lovit, říká Tibor Bokor, tržní veterán se zkušenostmi z Londýna, Dubaje či Mosky. 

Trhy čeká korekce, kterou by už brzy mohlo odstartovat inflací vynucené utažení měnové politiky. Podobný krok by přitom ovlivnil v podstatě vše, #ViteznePortfolio na druhé pololetí by to mělo reflektovat. Třeba s pomocí sázek na nordické dluhopisy nebo akcie z našeho regionu, myslí si člen představenstva Conseq IM Richard Siuda.

Ekonomicky jsme jednou ze spolkových zemí Německa, což se nám nejspíš (opět) vyplatí. Německo, podobně jako další země zvládající rychle očkovat, by totiž mělo letos zažít robustní oživení. Naopak Francie nebo Británie, kterou vedle pandemie dusí také brexit, budou nejspíš patřit mezi poražené. A to může Evropu mrzet.

Regulace (nejen) velkých technologických firem je třeba. Jak něco podobného správně udělat, to je jednou z velkých otázek nového ekonomického normálu. K němu patří i extrauvolněná měnová politika s jejíž normalizací se nejspíš spěchat nebude. Pozitiva a negativa podobných zásahů do tržních principů diskutujeme v druhé části debaty s Davidem Markem. 

Centrální banky od extrauvolněné měnové politiky hned tak neustoupí, hrozily by totiž masivní problémy dlužníků. Z pokračujícího přísunu levné likvidity by přitom měly profitovat akcie. Vzhledem ke stávajícím valuacím bude jejich zhodnocení v příštích několika letech poměrně slabé, předovídá investiční stratég Conseq IM Michal Stupavský.

Sázíme na akciové trhy v rozvíjející se Asii, která je stále dílnou světa. Zajímavý je i střední a východní Evropa patřící podle mnoha ukazatelů mezi to nejlevnější na trhu, říká investiční stratég Conseq Investment Management Michal Stupavský. Naopak v případě amerických burz a alternativ radí vzhledem k vysokým valuacím opatrnost. 

Společnosti eMan a Pilulka nabídli loni investorům zhodnocení dosahující několika desítek procent. Další firmy s podobným potenciálem by se přitom na STARTu pražské burzy měly objevit už v průběhu letošního roku. Nejen proto má nicméně smysl trh, na němž se obchodují akcie menších, dravějších českých firem, sledovat.

Levná likvidita pohánějící bezprecedentní růst akcií je jednoho dne také pohřbí. Roztáčející se inflační spirála přitom napovídá, že se bod zlomu blíží; a loňský výplach naznačil, co nás za ním čeká. I přesto je možné na trhu najít zajímavé příležitosti, říká manažer Stock Small Caps fondu Mikuláš Splítek s tím, že dnes ve větším sází na tituly z reálné ekonomiky.

Nastartovaná demokratizace kapitálových trhů ukazuje své světlé i stinné stránky. Technologie otevírají nové možnosti, jak ukázal střet drobných investorů s hedgeovými giganty o budoucnost GameStop. Zároveň se ale objevují nástrahy, například prodej osobních dat. Obé bude součástí (ab)normálu, na který je třeba se připravit. 

V důsledku extrauvolněné měnové politiky jsou na kapitálových a dluhopisových trzích obchodovány firmy, které tam nemají co dělat. Kvůli těmto zombiím budou centrální banky i napříště postupovat velmi opatrně, na což doplatí finanční instituce. Přesto některé banky z našeho region   stojí za zvážení, říká Tomáš Kálal z Conseq IM.

Barel pod $60 dává smysl koupit, nad $80 prodat. Stříbro – a do určité míry také zlato – jsou na stávajících úrovních zajímavé. I proto, že drahé kovy slouží jako pojistka proti vyšší inflaci, která je a bude součástí nové tržní reality. V důsledku té se pak i nadále vyplatí nemovitosti, předvídá ředitel prodejů ve WOOD & Co. Petr Beneš.

ČEZ patří v regionu k firmám s největším potenciálem, tím se ale v posledních letech mrhá. To je na pováženou, a to i vzhledem k tomu, že se v průběhu dekády zásadně změní podoba a směřování evropské energetiky. Česko se stále může zařadit mezi vítěze tohoto procesu, čas se ale krátí, varuje nejznámější aktivistický akcionář ČEZu Michal Šnobr (rozhovor vznikl před vyloučením Rosatomu z tendru na Dukovany).

Světu hrozí stagflace. O tom, zda se tato temná hrozba naplní, rozhodne vývoj v příštím roce. Svou roli přitom bude v EU hrát mimo jiné takzvaný Green Deal, který zdraží energie. Globálně pak hrozba dluhové krize tlačící centrální banky k uvolněnější měnové politice, říká hlavní ekonom AKCENTA CZ Miroslav Novák. 

Sázka na současné vítěze se vyplatí. Amazon, Google a spol. budou totiž i napříště nabízet slušné zisky; a případný tržní výplach ustojí lépe, než mnozí vítězové zítřka. I na pražské burze je přitom možné najít tituly naplňující tento předpoklad, říká jeden z nejznámějších drobných investorů v Česku Jaroslav Šura.  

V roce 2022 se v portfoliu ukáže (ne)kvalita, je tak třeba pečlivě vybírat, radí portfoliomanažer J&T Banky Michal Semotan. Osobně nadále věří technologickým titulům a to jak těm největším jako Apple nebo Meta, tak mikrofirmám obchodovaným na trhu START pražské burzy. Zajímavé příležitosti vidí také v Moskvě nebo Šannghaji.

The best of 1H 2022

Nastává období vyšší inflace. Tři roky z příštích pěti se cenový růst bude pohybovat kolem šestiprocentní úrovně. Dluhopisy v důsledku toho zažijí pomyslné prozření, které může pro kvalitní papíry s delší durací znamenat zásadní zlom. Něco podobného pak asi zažije i měnový trh. Podrobnosti jsme diskutovali se stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem.

Nálada na trzích se letos bude měnit častěji, než aprílové počasí. I vzhledem k pokračujícímu růstu cen se tak investorům vyplatí české protiinflační dluhopisy. Ty lze doplnit dividendovými tituly jako Glaxo Smith Kline nebo ČEZ. Riziko je pak možné hrát přes sázku na energetiku nebo kyberpezpečnost, nastínil #ViteznePortfolio na 2022 investiční bankéř Tomas Michálek.

V tomto roce se ukáže, že má střední a východní Evropa investorům co nabídnout. V jeho úvodu ještě bude jejich apetit brzdit obava z dopadů přísnější měnové politiky, postupem času ale pochopí a uchopí potenciál regionu. V rámci výhledu na tento rok to řekl hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer, který na prahu 2022 sází zejména na reality a stock picking.

Leden byl na trzích divoký, na jeho konci zažil například S&P 500 hned tři nejvýraznější intradenní obraty za dekádu. Vzhledem k očekávanému pokračování výprodejů a množství neznámých se přitom vyšší volatilita dá čekat i napříště. O tom, jak na podobný scénář připravit #ViteznePortfolio jsme na konci ledna mluvili s předsedou představenstva Conseq IM Richardem Siudou.

Kvůli válce na Ukrajině (zatím) není třeba dobře poskládané globální portfolio zásadně měnit; určitě je ale nutné situaci bedlivě sledovat. Některá aktiva, mimo jiné komodity a Apple, se totiž jeví jako relativně bezpečné přístavy s potenciálem zajímavého zhodnocení. Naopak ruským akciím a firmám s významnou expozicí na Rusko je dnes lepší se vyhnout. Podrobnosti jsme diskutovali se zástupcem ředitele privátního bankovnictví v J&T Bance Romanem Koděrou.

Jak reflektovat (geo)politické riziko ve #ViteznePortfolio? A jaký dopad bude mít konkrétně válka na Ukrajině na globální ekonomiku a trhy? O tom globální stratég poradenské společnosti Save & Capital diskutoval 28. února s hlavní ekonomkou ADA Economics Raffaellou Tenconi.

PARTNEŘI

Autorský tým ABCD kolem sebe dlouhodobě buduje síť prověřených investičních odborníků, kteří nás podporují finančně nebo svým unikátním know-how. Stejně tak spolupracujeme s prověřenými médii, kterým poskytujeme vytvářený obsah – audio či video – výměnou za prostor. V případě zájmu o strukturované zapojení do projektu ABCD investora pište na azinvestora@seznam.cz (do předmětu uveďte "partnerství").

1 Burza Praha.jpg

Burza cenných papírů Praha je největším a nejstarším organizátorem trhu s cennými papíry v Česku. Společně s Wiener Börse patří do holdingu CEESEG, který se stal vstupní branou globálních hráčů na trhy střední a východní Evropy. Od roku 2018 pražská burza v rámci trhu START nabízí obchodování s akciemi malých a středních podniků.

SAVECAPITAL.png

Save & Capital se specializuje na investiční a byznys konzulting. Nabízí řešení na míru pro širokou škálu klientů čítající vrcholové sportovce, nadace nebo IT firmy patřící ke světové špičce. Disponuje unikátní sítí spolupracovníků působících v globálních centrech obchodu a financí i nervových uzlech progresivních regionů.

CIS.png
Logo IW černá copy.png
Fintag logo.jpg

Czech Investment Services je licencovaný investiční zprostředkovatel, specialista na podílové fondy. Za společností obsluhující tisícovky klientů stojí lidé se zkušenostmi z Londýna, Curychu, Toronta a dalších finančních center. CIS nabízí špičkovou kvalitu za férovou cenu, což reflektuje i motto “investice bez zbytečných nákladů.”

Investiční web je zpravodajský portál pro začínající i profesionální investory. Nabízí zpravodajství a analýzy zaměřené na akcie, fondy, komodity, FX, ale také na makro a úspěšné podnikání dnes a zítra. Jako mediální partner se účastní předních domácích eventů včetně Investičního fóra, největší a nejstarší akce svého druhu v Česku.

Fintag.cz přináší aktuální a relevantní zprávy z ekonomiky, byznysu a financí. Čtenáři magazínu Fintag.cz jsou běžní spotřebitelé finančních a investičních nástrojů i produktů se zájmem o ekonomiku a hospodářství. Fintag.cz nabízí praktické informace, ne odborné poradenství.